Informácie o projekte
Stručný popis projektu
Predkladaný projekt s názvom "Zvýšenie kvality vzdelávania a prepojenia s praxou na CSOŠ sv. Jozafáta v Trebišove" je zameraný na zvýšenie kvality vzdelávania a prepojenia s praxou v rámci prírodovedných, matematických, environmentálnych, jazykových, finančných, IKT zručností a zároveň na zvýšenie odbornosti a zručností pedagogických zamestnancov v rámci týchto oblastí.
Hlavným cieľom projektu je: "Zvýšenie kvality výchovno-vzdelávacieho procesu s cieľom prispôsobenia vzdelávania požiadavkám trhu práce."
Projekt bude realizovaný prostredníctvom 1 hlavnej aktivity rozdelenej do 3 samostatných podaktivít - detailný popis týchto podaktivít je uvedený v Zmluve o NFP č. OPĽZ/56/2020bv časti Predmet podpory NFP, časť B.
Cieľovými skupinami projektu sú žiaci základných a stredných škôl vrátane žiakov so ŠVVP vrátane marginalizovaných komunít a pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci v zmysle platnej legislatívy.
Miestom realizácie projektu je Košický samosprávny kraj, okres Trebišov (okres patriaci k najmenej rozvinutým okresom v rámci SR), mesto Trebišov.
V rámci projektu budú dosiahnuté hodnoty v nasledujúcich merateľných ukazovateľoch:
- P0456 Počet účastníkov, ktorí absolvovali aktivity zamerané na podporu praktického vyučovania vrátane aktivít zameraných na zavádzanie prvkov systému duálneho vzdelávania - 100 žiakov
- P0450 Počet účastníkov zapojených do aktivít zameraných na podporu praktického vyučovania vrátane aktivít zameraných na podporu zavádzania prvkov systému duálneho vzdelávania - 100 žiakov
Projekt s názvom "Zvýšenie kvality vzdelávania a prepojenia s praxou“ sa realizuje na SOŠSaP sv. Jozafáta v Trebišove. Je zameraný na zvýšenie kvality vzdelávania a prepojenia s praxou v rámci prírodovedných, matematických, environmentálnych, jazykových, finančných, IKT zručností, zároveň na zvýšenie odbornosti a zručností pedagogických zamestnancov v rámci týchto oblastí. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie kvality výchovno-vzdelávacieho procesu s cieľom prispôsobenia vzdelávania požiadavkám trhu práce. Cieľovými skupinami sú žiaci, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci SOŠSaP sv. Jozafáta v Trebišove.
Projekt začal v auguste 2020 a plánované ukončenie je v júli 2022. Vplyvom pandemickej situácie sa ukončenie projektu plánuje na jún 2023. Úlohou projektu je zvyšovanie významu trhu práce v oblasti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, uľahčovanie prechodu od vzdelávania k zamestnanosti a zlepšovanie systémov odborného vzdelávania a prípravy a ich kvality, a to aj prostredníctvom mechanizmov na predvídania zručností, úpravy učebných plánov a vytvárania a rozvoja systémov vzdelávania na pracovisku vrátane systémov duálneho vzdelávania, učňovského vzdelávania, a tiež zvyšovanie kvality odborného vzdelávania a prípravy reflektujúc potreby trhu práce.
V rámci hlavnej aktivity budú realizované 3 podaktivity:
- Mimoškolská činnosť zameraná na zvýšenie prírodovedných, matematických, jazykových, finančných, environmentálnych a IKT zručností a ich využiteľnosti v rámci praktického vyučovania.
- Zvýšenie kompetencií, odborných zručností a skúsenosti pedagogických zamestnancov ako nástroj rozvíjania matematickej, čitateľskej, finančnej,prírodovednej gramotnosti žiakov a IKT zručností s cieľom zvýšenia kompetencií žiakov v rámci ich praktických zručností.
- Riadenie/Koordinácia projektu.
Výsledkom vo vzťahu k žiakom by mali byť:
- zvýšené praktické zručnosti a gramotnosti žiakov s cieľom ich lepšej prípravy pre trh práce,
- zlepšená celková kvalita výchovno-vzdelávacieho procesu, najmä v oblasti praktickej výchovy,
- zlepšený celkový prospech žiakov (klasifikačný priemer žiakov),
- zlepšené študijné výsledky žiakov v oblasti praktickej výchovy a prípravy
pre potreby trhu práce,
- vytvorený časový priestor pre hĺbkový výklad vyučovanej problematiky,
- rozšírenie ponuky mimoškolských aktivít naviazaných na praktické vyučovanie,
- vytvorená možnosť účasti na atraktívnych mimoškolských aktivitách.
U pedagogických a odborných zamestnancov by mala byť:
- zabezpečená efektívna vzájomná spolupráca pedagogických a odborných zamestnancov,
- vytvorené pedagogické kluby,
- zabezpečené adekvátne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov zamerané na podporu rozvíjania praktických zručností žiakov školy a ich lepšej pripravenosti na trh práce,
- vytvorený priestor pre efektívnu vzájomnú výmenu pedagogických a odborných skúseností,
- zvýšené zručnosti a kľúčové kompetencie pedagogických zamestnancov,
- zabezpečená inovácia vzdelávacích a výchovných procesov,
- dosiahnutá vyššia úroveň vzdelávacieho procesu v oblasti praktickej výchov.
Doteraz sa zrealizovalo:
- pravidelná činnosť siedmych pedagogických klubov, ktorých výstupy sú zverejnené na stránke školy,
- nákup vybavenia: - kuchynské zariadenie a vybavenie a inventár,
- zariadenie a vybavenie pre strojárov,
- prezúvačka pneumatík,
- notebooky.
- mimoškolská činnosť: Finančná gramotnosť pre žiakov z marginalizovaných rómskych komunít, Rozvoj ekonomického myslenia pre žiakov z marginalizovaných rómskych komunít, Moderná baristika, Gastronómia 21. storočia, Svetový deň cestovného ruchu, Deň otvorených dverí, Vianočný workshop, Logos, Slow food Fest.